Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Co to jest ASMR? Wpływa na sen i relaksuje

Szukasz sposobu, by odprężyć się po ciężkim dniu, zrelaksować i spokojnie zasnąć? W ostatnim czasie coraz większą popularność w walce z bezsennością zdobywa ASMR (z ang. Autonomous Sensory Meridian Response). Przeczytaj, czym jest ASMR i czy faktycznie może mieć wpływ na zasypianie.

Czym jest ASMR?

ASMR to zjawisko polegające na odczuwaniu przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i pleców. Zjawisko to może być wywołane przez różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. Nazwa ASMR została pierwszy raz zastosowana w 2010 roku przez amerykańską badaczkę Jennifer Allen. AMSR stanowi odpowiedź naszego mózgu na różnego rodzaju bodźce, które są wyzwalaczami.

W jaki sposób zjawisko ASMR może być wywoływane?

Do wywołania zjawiska ASMR wykorzystywane mogą być różnego rodzaju bodźce: słuchowe, wzrokowe, dotykowe czy nawet węchowe. Chociaż możliwe jest wywołanie efektu poprzez oddziaływanie zaledwie jednego z bodźców, najlepsze rezultaty daje zastosowanie kombinacji co najmniej dwóch z nich. Bodźce te powodują, że człowiek zostaje wprowadzony w głęboki stan relaksacji. W tym czasie odczuwamy mrowienie, ciarki w głowie czy w okolicach kręgosłupa.

Efekt może zostać wywołany na przykład poprzez masaż głowy i jednoczesne odtwarzanie określonych dźwięków, takich jak na przykład delikatne szepty. Możliwe jest również wywołanie ASMR zdalnie. W serwisie Youtube można znaleźć dużą ilość filmów, których oglądanie ma to sprawić. Nie ma jednak jednego bodźca, który byłby w stanie wywołać ten efekt u wszystkich osób.

ASMR – wpływ na zasypianie

Cały czas prowadzone są badania naukowe nad tym, czym jest zjawisko ASMR i jakie może mieć wpływ na zdrowie. Najczęściej osoby, które mu ulegają, odczuwają przyjemne mrowienie, które pozwala wprowadzić się w głęboki stan relaksacji. Dzięki temu jesteśmy uspokojeni, łagodzone są napięcia i lęki, które wcześniej odczuwaliśmy, znika stres. W takim stanie możemy łatwiej zasnąć. Z tego powodu metoda ta ma pozytywny wpływ na zdrowie i bywa wykorzystywana w leczeniu bezsenności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne