Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Czy ryby śpią?

Zdecydowana większość zwierząt śpi i ryby nie są tutaj wyjątkiem. Jednak sen ryb różni się znacząco od tego znanego nam. Niektóre różnice są oczywiste (na przykład ryby nie kładą się, ani nie zamykają swoich powiek – rekiny to jedyne ryby, które mają powieki i zamykają je tylko do ochrony przed zagrożeniem), inne mniej (ryby nigdy nie przechodzą do fazy REM snu i niektóre, jak rekiny, muszą pływać podczas drzemki, ponieważ potrzebują stałej wentylacji skrzeli). Ale bez względu na to jak wygląda ich sen, ogóla idea jest taka sama: sen to dla ryb okres, w którym aktywność i metabolizm spowalniają, w celu zaoszczędzenia energii i regeneracji organizmu.

Więc jak właściwie wygląda śpiąca ryba? To zależy od gatunku, ale zwykle wyglądają jakby odpłynęły w sen na jawie. Niektóre ryby gnieżdżą się na dnie jakiegokolwiek akwenu, w którym żyją, podczas gdy inne trzymają się blisko dna, ledwo ruszając się, z wyjątkiem okazjonalnego poruszania płetwą, aby utrzymać równowagę. Niektóre gatunki ryb śpią tak głęboko, że można je całkowicie wyjąć z wody, nie budząc ich wcale.

Jak długo śpią ryby? Zależy to od gatunku, od jej aktywności i innych czynników środowiskowych. W akwariach cykle snu ryb są często określane przez światła wewnętrzne – ryby będą spać kiedy światła są wyłączone. Wiele ryb, takich jak ryby rafowe działają w ciągu dnia i śpią w nocy, a inne gatuki potrafią zachowywać się całkiem odwrotnie.

Mimo tego, że ryby śpią, to są nadal czujne na potencjalne niebezpieczeństwo. Ich typowe nawyki snu zmieniają się podczas momentów takich jak migracja, tarło lub kiedy opiekują się młodymi. Ryby mogą cierpieć z powodu zaburzeń czy deprywacji snu, podobnie jak ludzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne