Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Twardość materaca – stopnie twardości H1, H2, H3

Odpowiedni wybór twardości materaca, to jeden z głównych czynników, gwarantujących zdrowy i wygodny sen. Materac powinien być doskonałym podparciem dla kręgosłupa i mięśni. Jeżeli będzie się on dopasowywał do krzywizn ciała, rano można zapomnieć o dyskomforcie i bólach. Czym się kierować wybierając twardość materaca i dla kogo przeznaczone są konkretne skale twardości?

Dlaczego materac nie może być za twardy, ani za miękki?

Chociaż twardość materaca to uczucie zupełnie subiektywne, wybór produktu skrajnie miękkiego bądź zbyt twardego, może przyczynić się nie tylko do tego, że użytkownik będzie niewyspany, czy obolały. Długotrwałe użytkowanie nieodpowiedniego materaca przyczynia się do deformacji ciała. Na przykład bardzo miękki materac deformuje kręgosłup, ponieważ ciało się na nim zapada, a kręgosłup za mocno wygina. Także przestrzenie między dyskami są ściśnięte niejako z jednej strony, co nie pozwala na regenerację kręgosłupa po całodziennej aktywności.

Z kolei zbyt twardy materac nie dopasowuje się do ciała, które posiada przecież naturalne krzywizny. Wskutek tego również może dojść do niebezpiecznego wyginania się, skutkującego deformacjami i bólami. Materac bardzo twardy wywiera zbyt wielki nacisk na poszczególne części ciała osoby śpiącej, co sprawia, że krew nie może swobodnie krążyć. Dlatego też materac powinien być optymalnie twardy. Dzięki temu kręgosłup będzie odciążony i odpowiednio ułożony. Jak dobrać twardość materaca według popularnej skali?

Stopnie twardości materaca – H1, H2, H3, H4

Skala twardości materacy oznaczona jest literą H (ang. hardness). Do niej dodana jest zawsze cyfra, która określa stopień twardości. Im wyższa cyfra widnieje przy literze H, tym mamy do czynienia z twardszym materacem. Od czego musi zależeć wybór? Między innymi od wagi użytkownika łóżka. Osoba o standardowej wadze, czyli nie przekraczającej 80 kg, powinna wybrać dla siebie wersję H2. To materac najbardziej uniwersalny, o średniej twardości. Użytkownik ważący między 80 a 100 kg, potrzebuje materaca, którego twardość jest oznaczona jako H3. Najtwardszy materac to H4. To produkt przeznaczony dla osób otyłych, które w bardziej miękkich materacach będą się po prostu zapadać, co nie jest ani komfortowe, ani zdrowe dla kręgosłupa.

Jaka twardość materaca dla kogo?

Skala twardości to generalna rekomendacja i wiele zależy tutaj od preferencji użytkownika i jakości wykonania konkretnego egzemplarza materaca, ale ogólnie przyjmuje się, że:

  • materac o twardości H1 najlepszy będzie dla osób ważących poniżej 60 kilogramów
  • H2 – 60 do 80 kilogramów wagi ciała
  • H3 – 80 do 100 kilogramów
  • H4 – powyżej 100 kilogramów

Materac dla osób dorosłych i dla dziecka

Jak wybrać twardość materaca dla dziecka? Produkt nie może być za miękki, ani zbyt twardy, ponieważ młody, jeszcze kształtujący się układ kostny może być zdeformowany przez nieodpowiedni nacisk. Tutaj również należy wziąć pod uwagę to, ile maluch waży. Zazwyczaj będzie dla niego odpowiednia twardość materaca oznaczona jako H1, ponieważ ta sprawdza się najlepiej dla osób, ważących do 60 kg. W takim wypadku można mówić o odpowiednim podparciu dla młodego kręgosłupa i całego ciała, ale także nie ma obawy o zbytnie zapadnie się i związane z tym ryzyko deformacji. Materac H2 jest raczej za twardy dla dziecka. Nie będzie się dobrze dopasowywał do krzywizn jego ciała,a to może doprowadzić do tego, że kręgosłup będzie się niebezpiecznie wyginał.

W jaki sposób rozwiązać problem doboru twardości materaca, jeżeli w łóżku śpi para o dużej różnicy wagowej? Pierwszą opcją jest zakup dwóch pojedynczych materacy o różnej twardości. Osoba lżejsza lepiej i zdrowiej wypocznie na materacu bardziej miękkim, zaś ta ciężka, na twardszym. Inne rozwiązanie to zamówienie dużego materaca z wkładem o zróżnicowanej twardości.

Gdzie kupić materac przez Internet? Warto sprawdzić Ceneo.pl, gdzie znajdziemy porównanie cen i całkiem wiarygodne opinie użytkowników o produktach.

1 comments
  1. Warto dodać, że twardość materaca odczuwana jest w sposób subiektywny. Nie zawsze więc materac o sugerowanym dla danej grupy wagowej stopniu twardości będzie tym odpowiednim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne