Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Melatonina a kofeina przed snem

Czy połączenie spożywania melatoniny i kofeiny w ciągu jednego dnia jest korzystne czy całkowicie się wyklucza? Melatonina pomaga w zaśnięciu, natomiast kofeina nas pobudza, jednak czy powinniśmy stosować te oba środki?

Obie te substancje oddziaływują na różne receptory w ludzkim organizmie. Uważa się, że kofeina nas pobudza, ale tak naprawdę to ona oszukuje nasz mózg, że organizm nie jest zmęczony i dzięki temu czujemy się “pobudzeni” i możemy dalej funkcjonować czy pracować.

Tutaj badanie naukowe, które śledziło interakcje kofeiny i melatoniny u zwierząt: https://www.ajol.info/index.php/njps/article/view/84573

Warto być ostrożnym w jednoczesnym zażywaniu kofeiny i melatoniny. Trzeba również pamiętać, że ludzki ogranizm naturalnie wytwarza melatoninę wieczorem, co pomaga nam zasnąć. Wypicie z samego rana filiżanki kawy z kofeiną sprawia, że ta kofeina utrzymuje się w organizmie około 8 godzin, więc w teorii możemy na sam wieczór zażyć odrobinę malatoniny, jeśli mamy problemy zaśnięciem. Lepszą alternatywą może być jednak skorzystanie z opaski na oczy, nieużywanie ekranów komputera czy telefonu wieczorem, co pozwoli naszemu organizmowi naturalnie wytworzyć melatoninę i ułatwi zaśnięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne