Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Jaki materac dla noworodka i niemowlaka?

Niemowlę w swoim łóżeczku przesypia nawet kilkanaście godzin w ciągu doby, dlatego właśnie tak ważne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków do odpoczynku i regeneracji. Biorąc to pod uwagę, warto wybór materaca dla naszego malucha potraktować jako priorytetową część wyprawki.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Najważniejszą kwestią, którą powinniśmy się kierować, podczas wyboru materaca dla niemowlaka jest bezpieczeństwo jego użytkowania, o czym świadczą odpowiednie atesty. Dobrze jest, gdy wybierany przez nas materac ma certyfikat np. OEKO-TEX Standard 100, który potwierdza, że nie zawiera żadnych niebezpiecznych dla malucha substancji chemicznych. Niektóre z materacy posiadają także pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka, co również stanowi potwierdzenie ich jakości.

Odpowiednia twardość materaca

Kręgosłup niemowlaka musi być równomiernie i stabilnie podparty, z tego powodu dla najmłodszych zalecane są materace średniotwarde bezstrefowe, dzięki czemu w punktach podparcia ciała nie pojawiają się odkształcenia.

Materac dla niemowlaka — rodzaje i właściwości

Na rynku dostępnych jest sporo różnorodnych rozwiązań, poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze:

1. Materac piankowy

Tego typu materac w całości składa się z pianki i jest najczęściej wybieranym przez rodziców rozwiązaniem. Jeżeli chodzi o maluchy to najlepiej wybierać te wykonane z pianki wysokoelastycznej, ponieważ zapewnia ona dobrą wentylację oraz jest znacznie trwalsza od zwykłej pianki poliuretanowej. Tego typu materace są odpowiednio sprężyste i elastyczne, dzięki czemu kręgosłup dziecka jest prawidłowo podparty. Ważną informacją jest także to, że materace te nie uczulają i są lekkie.

2. Materac sprężynowy

W środku takiego materaca znajdują się sprężyny, natomiast jego powierzchnia to w większości przypadków pianka. Tego typu rozwiązanie jest wygodne oraz trwałe, nie jest jednak polecane dla najmłodszych ze względu na odkształcenia, które sprawiają, że kręgosłup niemowlaka nie ma odpowiedniego podparcia.

3. Materac kokosowo-gryczany

Materac kokosowo-gryczany posiada dwie różniące się od siebie strony — jedna to wkład kokosowy (twardsza), druga z kolei to warstwa gryki, składająca się z pikowanych komór zawierających wkład (bardziej dopasowuje się do ciała). Przez pierwsze pół roku niemowlak powinien sprać na stronie twardszej, a dopiero później na stronie gryczanej, która jest bardziej elastyczna, ale i przewiewna.

4. Materac lateksowo-kokosowy

Materac ten składa się z warstwy włókien kokosowych, które chronione są przed wilgocią przez warstwę lateksową, nadającą mu jednocześnie większą miękkość i elastyczność. Specjaliści wskazują, że takie połączenie jest zdecydowanie lepsze, chroni bowiem przed ewentualnym rozwojem pleśni.

5. Materac lateksowy

Materace lateksowe są bardzo elastyczne i trwałe, nie nagrzewają się od ciała niemowlaka, a także świetnie podpierają kręgosłup maluchów (według specjalistów mają najlepsze właściwości ortopedyczne). Dodatkowo jest to rozwiązaniem antybakteryjne i antyalergiczne, dlatego, mimo iż są one zazwyczaj najdroższe, z pewności warto zastanowić się nad wyborem właśnie takiego materaca.

Jaki pokrowiec materaca będzie najlepszy?

Wielu rodziców stosuje w łóżeczku niemowlęcym dodatkowe prześcieradła, które chronią przed przenikaniem wilgoci, w tym miejscu należy sobie jednak jasno powiedzieć, że zmniejszają one także przepuszczalność powietrza. Warto zwrócić, więc uwagę na to, czy materac, który wybieramy, posiada pokrowiec nieprzemakalny, ale i oddychający — dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba sięgać po dodatkowe osłonki. W przypadku dzieci dobrym pomysłem jest zakup antyalergicznego pokrowca, który m.in zapobiega rozwojowi roztoczy i namnażaniu się bakterii — tego rodzaju pokrowce wykonane są głównie z bawełny i można je prać w 60 stopniach, co pozwala na eliminację alergenów.

W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii — pokrowiec na materac dla niemowląt powinien być przede wszystkim łatwy w zdejmowaniu i w praniu — w przypadku dzieci jest to szczególnie istotne.u i w praniu — w przypadku dzieci jest to szczególnie istotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne