Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Jak wyczyścić i odświeżyć materac?

Materace są niestety narażone na przesiąkanie potem parującym z naszego ciała, co z czasem powoduje ich przykry zapach. Z pościelą, która również jest na to narażona, sprawa jest prosta. Co z materacem? Jak go odświeżyć, by użytkowanie znów było przyjemne?

Jak oczyścić materac?

Nawet jeśli materac ma ściągany pokrowiec, może on nie wejść do pralki. Co wtedy? Pozostają sposoby domowe, na przykład soda oczyszczona znana z tego, że pochłania zapachy – na przykład z lodówki. Z materacowym nieprzyjemnym zapachem zrobi to samo. Potrzebujemy dużej ilości sody oczyszczonej, którą posypujemy, a nawet wcieramy w materac. Pozostawiamy całość na kilka godzin, na przykład na noc.

Następnie odkurzamy materac z sody, i spryskujemy spryskiwaczem ze specjalnie przygotowaną miksturą z wody, odrobiny spirytusu i około 20 kropli olejku aromatycznego – na przykład z lawendy lub drzewa herbacianego. Pozostawiamy całość do wyschnięcia. Sposób jest godny polecenia z uwagi na fakt, że użyte środki są łatwo dostępne, naturalne i bezpieczne dla naszej skóry. Przede wszystkim zaś, czyszcząc materac w ten sposób, nie moczymy go, co mogłoby dać odwrotny skutek w kwestii usuwania zapachu.

Usuwanie plam z materaca

Innym sposobem, używanym przy czyszczeniu materaca z plam, jest użycie boraksu – łatwo dostępnego, naturalnego środka o dość szerokim zastosowaniu. W celu usunięcia suchej plamy z materaca, sporządzamy pastę z boraksu i wody, którą nakładamy na plamę i czekamy, aż wyschnie. Po wyschnięciu zeskrobujemy boraks wraz z plamą. Jeśli plama nie jest zaschnięta, sporządzamy roztwór z połowy szklanki boraksu i półtorej szklanki wody. Polewamy nim plamę, osuszamy ją szmatką i suszymy całość. Boraks, podobnie jak soda, również doskonale sprawdza się do usuwania zapachów z materaca. Warto jednak sprawdzić w mało widocznym miejscu, czy pasta lub roztwór z boraksu nie odbarwią pokrycia materaca.

Jak NIE czyścić materaca?

Przede wszystkim należy unikać moczenia materaca. Zwłaszcza, jeśli ma wielowarstwową konstrukcję. Kiedy woda przeniknie do środka, materac będzie schnąć bardzo długo. Możliwe jest nawet pojawienie się wewnątrz pleśni. Z całą pewnością też mycie materaca na mokro, przy pomocy zwykłych środków myjących i wody, nie usunie brzydkich zapachów, a może nawet pogłębi problem.

Kiedy nie ufasz naturalnym środkom

Jeśli naturalne metody czyszczenia materaca cię nie przekonują, spróbuj chemii gospodarczej. Pomóc mogą środki do czyszczenia tapicerki w piance, lub proszku. Są one nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla skóry. Tapicerka, do czyszczenia której są przeznaczone, również ma z nimi kontakt.

Co z roztoczami?

Zwykłe czyszczenie nie pozbawi materaca szkodliwych mikroorganizmów – na przykład roztoczy. Zapobiegać ich rozwojowi możemy przede wszystkim częstym odkurzaniem materaca. Od czasu do czasu warto też potraktować powierzchnie materaca środkiem do usuwania roztoczy, najlepiej w spraju. Jest to zabieg niezbędny w przypadku, gdy cierpimy z powodu alergii na roztocza. Zanim jednak zastosujesz jakiś środek po raz pierwszy sprawdź, jak reaguje na niego Twoja skóra.

Czyszczenie i odświeżanie materaca powinno się przeprowadzać regularnie. Cały zabieg może wtedy trwać krócej i z pewnością jest skuteczniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne