Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Narkolepsja – objawy, leczenie i przyczyny

Narkolepsja jest to rzadka choroba, jej objawami są zaburzenia snu. Specjalistom do tej pory nie udało się ustalić co dokładnie jest przyczyną narkolepsji. Przypadłość ta charakteryzuje się nadmierną sennością w trakcie dnia, a także katapleksją, czyli nagłą utratą napięcia mięśniowego. Kolejne symptomy to paraliż przysenny oraz halucynacje.

Kto zazwyczaj boryka się z narkolepsją?

Jak wcześniej wspominano narkolepsja, to dość rzadka przypadłość. Co ciekaw,e w niektórych rejonach świata narkolepsja występuje częściej niż innych. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych chorują zdecydowanie częściej niż na przykład Izraelczycy. Jak dotąd nie udało się ustalić, dlaczego tak się dzieje. Na narkolepsję chorują zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Pierwsze objawy choroby pojawiają się w dość młodym wieku, zazwyczaj między piętnastym, a dwudziestym rokiem życia. Zdarza się też, że symptomy narkolepsji pojawiają się, gdy młody człowiek wchodzi w okres dojrzewania. Zauważono także, że narkolepsja występuje rodzinnie. A więc być może ta choroba ma podłoże genetyczne…

Jakie są przyczyny narkolepsji?

Niestety nie udało się do tej pory tego dokładnie ustalić. Część naukowców uważa, że odpowiada za to mutacja genu kodującego antygen HLA. Ta mutacja sprawia, że jej nosiciel ma zdecydowanie większe szanse, że zachoruje na narkolepsję.

Pełnoobjawową narkolepsję cechują cztery symptomy. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem jest senność neuroleptyczna. Chory zasypia kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, nie jest on w stanie tego kontrolować. Przysypianie może się pojawić w bardzo różnych okolicznościach, na przykład w pracy czy w trakcie jazdy samochodem. Na szczęście sen jest bardzo płytki i pacjent jest w stanie się z niego bardzo szybko wybudzić. Kolejny objaw narkolepsji to katapleksja. Najprościej rzecz ujmując jest to zwiotczenie mięśni przy zachowaniu przytomności. Kolejny symptom to paraliż przysenny. Ten symptom w wielu osobach budzi strach. Paraliż przysenny to porażenie naszych mięśni połączone z nagłym wybudzeniem się ze snu. Ostatnim objawem narkolepsji są omamy. Na szczęście chorzy są świadomi, że te halucynacje nie są prawdziwe. Omamy mogą być zarówno wzrokowe, jak i słuchowe.

Jak leczy się narkolepsję?

Z tą przypadłością walczymy objawowo. Podstawą kuracji są leki psychostymulujące, Pomagają one walczyć z nadmierną sennością w ciągu dnia. Równie ważne jest prowadzenie odpowiedniego trybu życia. Chory powinien kontrolować czas snu i czuwania. Kłaść się i wstawać o stałej porach. Zaleca się unikanie używek, które mogą powodować zwiększona senność, na przykład alkoholu. Pacjentom pomaga regularna aktywność fizyczna.

Jakie jest rokowanie w przebiegu narkolepsji?

W przypadku tej choroby medycyna nie znalazła jeszcze skutecznego lekarstwa. Całkowite wyleczenie jest raczej niepewne. Większość pacjentów musi nauczyć się funkcjonować z narkolepsją do końca życia. Na szczęście, dzięki nowoczesnym lekom jest to coraz łatwiejsze. Chorzy są w stanie normalnie uczyć się czy pracować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne
Czytaj więcej

Spanie z podniesionymi nogami

Czy warto spać z nogami w górze? Po ciężkim dniu położenie się z podniesionymi nogami daje poczucie ulgi,…