Przeciętny kierowca, który na co dzień pokonuje dystans z domu do pracy i z powrotem nie jest zazwyczaj gotowy na wakacyjną podróż i wyprawa trwająca nieprzerwanie kilkanaście godzin może być dla niego poważnym wyzwaniem. W takim wypadku pojawia się pytanie — czy możliwa jest drzemka regeneracyjna w samochodzie? Czy spanie w aucie jest w ogóle legalne? Sprawdź!

W trakcie postoju możesz spać w samochodzie

Odpowiadając na wcześniej zadane pytanie: W Polsce nie ma żadnych przepisów, które zakazywałyby spania w samochodzie, a co za tym idzie, trzeba trzymać się, tego, że to, co niezakazane jest w praktyce dozwolone. Nie ma więc przeszkód prawnych, aby zdrzemnąć się podczas trasy lub po prostu spędzić noc w samochodzie, i to bez względu na to, czy mówimy o samochodzie ciężarowym czy wszelkich samochodach o dopuszczalnej macie całkowitej do 3,5 tony, a więc takich, które nie posiadają specjalnie wydzielonego miejsca do spania.

Kluczowa sprawa — odpowiedni wybór miejsca do spania

Jeżeli zdecydujemy się na spanie w samochodzie, kluczową sprawą jest wybranie odpowiedniego miejsca postoju — przede wszystkim takiego, na którym postój jest po prostu dozwolony, a do tego bezpieczny. Ważna informacja jest taka, że nie wolno spać m.in. w lasach, do których zgodnie z przepisami nie można wjeżdżać, na poboczach dróg ekspresowych czy autostrad oraz miejscach, gdzie postój jest zakazany stosownymi znakami. Jakie więc miejsca będą najlepsze do spania w samochodzie? Najlepiej w tym celu sprawdzają się tzw. miejsca obsługi podróżnych, a więc parkingi zlokalizowane przy autostradach lub drogach ekspresowych — znaleźć tam można łazienki, toalety, a bardzo często istnieje także możliwość kupienia czegoś do jedzenia i picia. Tak, można spać w samochodzie na parkingu.

Czy można spać w samochodzie zagranicą, np. w Niemczech?

Prawo odnośnie spania w samochodzie różni się między sobą, w zależności od tego na terenie jakiego kraju przebywamy. Na przykład spanie w kabinie ciężarówki na parkingu w Niemczech jest zabronione. W większości krajów jednak można spać w samochodzie do woli, władze przestrzegają jednak, że może to zwrócić niepotrzebną uwagę na przykład potencjalnych złodziei. Warto również wybrać odpowiednie miejsce postoju na sen, żeby nie naruszyć terenu niczyjej posesji.

Spanie w trakcie jazdy

Rzecz jasna kierowca nigdy nie może zasnąć w trakcie jazdy lub przy włączonym silniku. Nawet wchodzenie na rynek samochodów autonomicznych nie powinno tego zmienić w najbliższym czasie. Pasażerowie w samochodzie mogą oczywiście spać w trakcie jazdy i z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Uważaj na warunki atmosferyczne!

To, że spanie w samochodzie jest dozwolone, nie znaczy, że nie musimy na pewne rzeczy uważać. Szczególnie zimą narażeni jesteśmy bowiem na wychłodzenie organizmu podczas snu, natomiast latem na jego przegrzanie. Pamiętaj, aby nigdy nie spać z włączonym silnikiem i uruchomionym ogrzewaniem — nie dość, że jest to nielegalne (mowa tutaj szczególnie o terenie zabudowanym), to ponadto jest to bardzo niebezpieczne i w skrajnych przypadkach może prowadzić do zatrucia się spalinami.