Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Spanie z podniesionymi nogami

Czy warto spać z nogami w górze? Po ciężkim dniu położenie się z podniesionymi nogami daje poczucie ulgi, może pomóc z obrzękami nóg, a nawet złagodzić ból głowy. Podniesienie nóg powyżej poziomu serca pozwoli ciału uzyskać lepsze krążenie krwi, gdy regeneruje się po całym dniu biegania lub siedzenia.

Korzyści ze snu z podniesionymi nogami

Spanie z uniesionymi nogami pozwala ciału dosłownie odciążyć się w celu odpoczynku poprzez pompowanie krwi z powrotem w kierunku serca. Wraz z krążeniem krwi organizm poczuje się bardziej zrelaksowany i może nastąpić spokojny i zdrowy sen.

Poprawia przepływ krwi

Podniesienie nóg może pomóc poprawić przepływ krwi w dolnych kończynach. W jaki sposób? Prostą odpowiedzią jest grawitacja.

Pozbawiona tlenu krew wraca do serca przez żyły. W przeciwieństwie do tętnic, ciśnienie w żyłach jest stosunkowo niskie. Aby pomóc w przemieszczaniu krwi, żyły wykorzystują maleńkie zastawki i skurcz otaczających je mięśni, które pomagają w przemieszczaniu krwi z powrotem w kierunku serca.

Kiedy siedzisz lub stoisz, pozbawiona tlenu krew w nogach musi również pracować wbrew grawitacji, aby powrócić do serca.

Podniesienie nóg powoduje, że znajdują się one powyżej poziomu serca. Oznacza to, że grawitacja działa teraz na Twoją korzyść. Może to pomóc w poprawie przepływu krwi w żyłach nóg.

Zmniejsza opuchliznę

Obrzęk może wystąpić z powodu nagromadzenia nadmiaru płynu (obrzęk) lub stanu zapalnego. Możliwe jest, że urazy lub niektóre warunki zdrowotne mogą powodować obrzęk nóg.

W ten sam sposób, w jaki pomaga to poprawić przepływ krwi, uniesienie nóg powyżej poziomu serca może pomóc w bardziej efektywnym odprowadzaniu nadmiaru płynu.

Obniża ciśnienie

Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej może powodować gromadzenie się krwi w żyłach nóg. Może to prowadzić do wzrostu ciśnienia w tych żyłach, co z kolei może przyczynić się do rozwoju takich schorzeń jak żylaki.

Podniesienie nóg może pomóc obniżyć ciśnienie w nogach, umożliwiając odpływ krwi, która się w nich zgromadziła.

Jeśli stałeś przez jakiś czas, siadanie z uniesionymi nogami może również pomóc złagodzić ciśnienie i tkliwość zmęczonych stóp.

Jak spać z uniesionymi nogami?

Najlepszym sposobem na spanie z uniesionymi nogami jest regulowane łóżko z taką funkcją. Jednakże jeśli nie mamy takiego cuda, to możemy skorzystać np. ze stosu poduszek. Warto pamiętać, żeby nogi znajdowały się powyżej naszego serca, w celu najlepszego przepływu krwi.żyłach nóg.

Spanie z uniesionymi nogami może korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie na kilka sposobów. Niektóre z kluczowych korzyści obejmują poprawę przepływu krwi, zmniejszenie stanu zapalnego i obniżenie ciśnienia w żyłach u nóg.

Spanie z uniesionymi nogami może pomóc złagodzić objawy żylaków i zmniejszyć obrzęk podczas ciąży. Może to być również pomocny sposób na zapobieganie zakrzepom krwi po operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne