Zdarza się, że zauważymy, że np. nasze zwierzęta domowe jak psy czy koty śpią z zamkniętymi oczami. Nie do końca zamknięte powieki zdarzają się również w początkowych fazach snu dziecka. Czy rzeczywiście można w ten sposób spać i jakie są tego przyczyny?

Czy ludzie mogą spać z otwartymi oczami?

Odpowiedź na to pytanie dla 10-20% populacji ludzkiej jest twierdząca. Pozostałe 90% ludzi nie potrafi tego robić, a wynika to z genetyki. Nie jest to przypadłość dostatecznie zbadana przed naukowców, abyśmy mogli zrozumieć jej dokładne powody (z języka angielskiego jej nazwa to “nocturnal lagophthalmos”). Ale gdy spanie otwartymi oczami może brzmieć nieszkodliwe, to istnieje wiele powodów, dla których dobrym pomysłem jest jednak zawsze spać z zamkniętymi oczami.

Dlaczego powinno się spać z zamkniętymi oczami?

Jest prosty powód, dla którego twoje oczy mają na początku powieki – pomagają one chronić oczy przed ciałami obcymi. Kiedy jesteśmy obudzeni, mruganie pomaga oczyścić oczy z pyłu lub innych cząstek, które mogą dostać się do oka; mruganie również “nasmarowuje” oczy, aby upewnić się, że nie wyschną lub nie podrażnią. Kiedy śpimy, przestajemy mrugać, więc trzymanie zamkniętych oczu jest najlepszym sposobem, aby je również zabezpieczyć przed niepożądanymi ciałami obcymi.

Dodatkowo, spanie przy zamkniętych oczach ogranicza bodźce zewnętrzne, takie jak światło lub ruch, który może cię obudzić lub w inny sposób uniemożliwić osiągnięcie głębokiego, spokojnego snu.

Jakie są niebezpieczeństwa spania przy otwartych oczach?

Ludzie, którzy śpią z otwartymi oczami, łatwo się wybudzają i okazuje się, że ich oczy są mocno podrażnione, w tym suche i zaczerwienione. Na krótką metę jest to tylko trochę bolesne i irytujące, ale śpiąc dłuższy okres czasu z otwartymi powiekami narażamy się na poważne problemy, choroby oczu i powikłania, gdyż taki sen nie jest naturalny dla człowieka.

Spanie z otwartymi oczami w nocy może spowodować stan zapalny oczu, a także prowadzić do suchych miejsc, owrzodzeń lub nawet blizn na rogówce lub wewnętrznej stronie powiek.

Dlaczego ludzie śpią z otwartymi oczami?

Co powoduje, że niektórzy ludzie, głównie dorośli śpią z otwartymi oczami? Chociaż zjawisko to nie jest do końca zrozumiałe, najczęstszą przyczyną jest zaburzenie snu, zwane z języka angielskiego “nocturnal lagophthalmos”, które w zasadzie oznacza niemożność całkowitego zamknięcia powiek w nocy. Czasami jest to spowodowane zaburzeniami skóry lub nawet nieudaną chirurgią plastyczną, ale zwykle jest to problem z nerwami twarzy.

Co powinieneś zrobić, jeśli śpisz z otwartymi oczami?

Na szczęście większość ludzi, którzy śpią z otwartymi oczami, nie odczuwa żadnych poważnych skutków ubocznych. W rezultacie leczenie może być tak proste, jak stosowanie kropli lub maści do oczu przed snem i po przebudzeniu, aby zapewnić odpowiednie nawilżenie oka. Pomocne może być także spanie z maską na oczach.

W poważniejszych przypadkach może być wymagana operacja. A w niektórych przypadkach ciężarki ze złota są nawet wszczepiane w powieki, aby te były wystarczająco ciężkie, by same się zamknąć!
Jeśli śpisz z otwartymi oczami, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj leczenia jest dla Ciebie odpowiedni – i spróbuj dać swoim oczom odpoczynek, na jaki zasługują.