Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Jak długo można nie spać?

Jak długo człowiek może wytrzymać, przeżyć bez snu? Sen to podstawowa czynność dla ssaków, którą większość z nas wykonuje codziennie, od 6 do 9 godzin. Czy sen jest niezbędny do życia?

Najdłuższy zapisany przypadek ciągłego braku snu wynosi 264 godziny i został osiągnięty przez 17-latka z Kalifornii w 1964 roku. Jest to aktualny rekord świata w długości czasu bez snu. Brakuje dokładnych badań ile człowiek jest w stanie przeżyć bez snu, ale niewiele wystarczy, żeby doczekać się efektów niedoboru snu.

Już po 3-4 nocach bez snu zaczynają się halucynacje. Dłuższa deprawacja snu może prowadzić do:

  • zaburzeń poznawczych
  • drażliwości
  • urojeń
  • paranoji
  • psychozy

Chociaż śmierć z powodu braku snu jest niezwykle rzadka, może się zdarzyć.

Niewystarczająca ilość snu może wpłynąć zarówno na apetyt, jak i rodzaje żywności, które chcemy wtedy spożywać. Badania sugerują, że niedobór snu jest związany zarówno ze zwiększonym apetytem, jak i zwiększonym pragnieniem jedzenia, które powoduje u nas tycie. Jednak spożywanie pustych kalorii może nas jeszcze bardziej zmęczyć.

Dobre odżywianie może zrównoważyć niektóre skutki pozbawienia snu, ale tylko do pewnego stopnia. Ponieważ nasze ciało oszczędza energię, warto wybrać bogate w białko produkty, takie jak orzechy i masła orzechowe, twaróg lub tofu. Unikaj tłuszczowych białek, takich jak steki lub ser. To sprawi, że będziesz bardziej śpiący.

Odwodnienie może nasilić skutki niedoboru snu – takie jak mdłości i trudności z koncentracją – ważne jest również, aby pić dużo wody.

Ile godzin snu potrzebujemy?

noworodki14-17 godzin
niemowlęta12-16 godzin
maluchy11-14 godzin
dzieci w wieku przedszkolnym10-13 godzin
dzieci w wieku szkolnym9-12 godzin
nastolatki8-10 godzin
dorośli7-9 godzin

Płeć może również odgrywać rolę w ilości potrzebnego snu. Badania wykazały, że kobiety mają tendencję do spania nieco dłużej niż mężczyźni, chociaż przyczyny tego są niejasne.

Jak długo możemy nie spać bez ryzyka dla zdrowia?

Nie jest jasne, jak długo ludzie mogą naprawdę przetrwać bez snu. Ale jasne jest, że skrajne objawy niedoboru snu mogą rozpocząć się już po 36 godzinach. Obejmuje to zmniejszoną zdolność myślenia, złe podejmowanie decyzji i upośledzenie mowy.

Jednorazowe nieprzespanie nocy raz na kilka miesięcy nie powinno mieć długotrwałych efektów, jednak jeśli takie noce zdarzają się nam częściej – warto porozmawiać z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne