Pomimo tego, że niektóre soczewki kontaktowe są zatwierdzone przez instytucje zdrowotne typu FDA (Amerykańska Administracja ds Żywności i Leków) do spania, ich usunięcie na czas spania w nocy jest nadal najbezpieczniejszą praktyką.
Badania wykazały 10-15 procentowy wzrost liczby zakażeń u osób, które śpią w soczewkach, w porównaniu z osobami, które usuwają soczewki w nocy (źródło). Jednak niektóre soczewki są znacznie bezpieczniejsze do spania niż inne. Spanie w soczewkach kontaktowych jest określane jako „wydłużone zużycie”, a niektóre zostały zatwierdzone przez FDA do dłuższego noszenia. Soczewki te są bardzo oddychające i mają bardzo wysoki poziom tlenu, który jest przenoszony przez soczewkę do rogówki.
Jeśli na opakowaniu lub w instrukcji użycia soczewek nie ma odpowiedniej informacji, że można w nich spać – warto tego nie robić.
Zasnąłem/am w soczewkach kontaktowych
Jeśli zdarzy Ci się zasnąć w soczewkach kontaktowych, które nie są przeznaczone do spania, koniecznie zdejmij soczewkę jak najszybciej rano i daj swoim oczom dzień odpoczynku bez soczewek. Jeśli soczewki są wciąż świeże, powinny być bezpieczne do ponownego użycia po namoczeniu w płynie do soczewek przez noc. Jeśli są starsze niż powinny, wyrzuć je i zacznij używać nowe opakowanie. Jeśli Twoje oko jest trochę podrażnione lub suche, użyj nawilżających kropli do oczu, które można zakupić w aptece. Jeśli odczuwasz ból, wrażliwość na światło, niewyraźne widzenie lub skrajne zaczerwienienie oczu po spaniu w nich, koniecznie natychmiast skontaktuj się z okulistą.
zdarzyło mi się ostatnio zasnąć w soczewkach miesięcznych, ale na szczęście poza trochę suchym okiem następnego dnia nie było tak źle