Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

10 ciekawych faktów o spaniu

Sen odgrywa kluczową rolę w naszym życiu i fascynujące jest to, jak wiele o nim nie wiemy, mimo że poświęcamy na spanie blisko 1/3 naszego życia. Dlaczego śpimy, dlaczego tak długo, dlaczego codziennie?

Postanowiliśmy odkryć 10 ciekawych faktów dotyczących snu.

  1. Niemowlęta zabierają swoim rodzicom nawet 1000 godzin snu rocznie – według danych Medical Daily, nowi rodzice tracą do 44 dni w roku przez swoje nowo narodzone dzieci, ze względu na ich nieregularny sen.
  2. Ludzie potrafią spać z otwartymi oczami – co prawda tylko niektórzy, ale to prawda, jest to możliwe.
  3. Znaczne wysokości nad poziomem morza przeszkadzają w zdrowym śnie – z powodu niskiej zawartości tlenu w powietrzu na wysokościach powyżej 4000 metrów nad poziomem morza ciężej jest dobrze oddychać śpiąc.
  4. Ludzie to jedyne ssaki, które potrafią odkładać sen na później – psy, krowy czy owce muszą spać kiedy tylko dostaną taki sygnał z mózgu. My, jako ludzie, potrafimy zdecydować się na pozostanie bez snu do kilkudziesięciu godzin.
  5. 11 dni to rekord w długości czasu bez snu u człowieka – Randy Gardner walczył ze zmęczeniem i miał spore problemy ze snem po takim wyczynie.
  6. Niektórzy ludzie śnią w czarno-białych kolorach – badania pokazują, że nawet 12% ludzi ma sny w tylko tych dwóch kolorach. Co ciekawe, kiedyś było to 75% – zanim jeszcze kolorowa telewizja została wprowadzona do większości gospodarstw domowych.
  7. Głuchym ludziom często zdarza się gestykulować w trakcie snu – zupełnie tak jak słyszącym zdarza się mówić przez sen.
  8. Nie możemy kichać podczas spania – ciekawe, co nie?
  9. Nieznajomi spotykani w snach nie są wcale nieznajomymi – nie musisz ich znać osobiście, ale nasz mózg nie potrafi generować twarzy, więc korzysta z tych już napotykanych przez nasz wzrok.
  10. Rośniemy od 0,5cm do 1cm podczas spania – jednak ten wzrost jest tylko tymczasowy, gdyż po pełnym dniu “nieleżenia” wracamy do poprzedniego wzrostu. Tkanka chrzęstna między dyskami w kręgosłupie jest ulega zgnieceniu jak gąbka, dlatego tracimy te kilka milimetrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne