Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Leżenie z zamkniętymi oczami a sen

Czy leżenie z zamkniętymi oczami daje nam chociaż ułamek wypoczynku, który uzyskujemy poprzez spanie?

Podczas snu nasz organizm wypoczywa i regeneruje się, m.in. poprzez usuwanie zbędnych toksyn z mózgu. Samo leżenie czy wygodne siedzenie z zamkniętymi oczami nie ma takiego wpływu na nasze ciało. Jednakże leżąc odpoczną na przykład nasze nogi, podobnie jak podczas snu. Samo zamknięcie powiek niestety jednak nie da nam zbyt wiele, będziemy tak samo zmęczeni jakbyśmy czytali ksiązkę przez ten sam czas.

O wiele lepszym pomysłem niż odpoczywanie z zamkniętymi oczami jest spróbowanie zdrzemnięcia się, często nawet 15-30 minutowa drzemka potrafi dodać naszemu organizmowi mnóstwo pokładów energii.

Jeśli jednak nie możemy zasnąć pomimo zamkniętych powiek, to warto spróbować zająć się jakąś aktywnością, która nie będzie stresująca i najlepiej przy małym oświetleniu, np. czytanie książki. Również odwiedzenie umysłu od ciągłych myśli o próbach zaśnięcia jest bardzo ważne, jeśli pragniemy zasnąć. Pamiętajmy jednak, aby w tym czasie nie używać telefonu, telewizora czy innych urządzeń z ekranem, gdyż potrafią one skutecznie nas jeszcze bardziej pobudzić i rozbudzić, a przy próbach zaśnięcia to nie jest nasz cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne