Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Jak spać z katarem, zatkanym nosem?

Każdy z nas miał w życiu przeziębienie czy grypę i przy okazji zatkany nos. Katar jest bardzo uciążliwy kiedy próbujemy zasnąć, a nawet jeśli nam się uda to ten sen nie jest najlepszy jakościowo i możemy się często budzić, a rano będziemy niewyspani. Jak temu zaradzić i jak łatwiej spać z w takiej sytuacji?

Świetnym sposobem jest naklejenie małego paska taśmy medycznej na nos poprzecznie. Więcej na ten temat wyjaśnia Człowiek Szpinak w poniższym filmiku:

Podeprzyj się. Nacisk na zatoki poprawia się, gdy nasza głowa jest w wyższej pozycji niż nasze ciało, więc pozwólmy grawitacji pracować dla na naszą korzyść.

Warto wypić lub zjeść coś gorącego. Oddychanie parą z gorącej zupy lub napojów może pomóc w wysuszeniu nosa, poluzowaniu śluzu i ułatwieniu oczyszczenia dróg oddechowych. Dodaj trochę miodu, aby ukoić gardło i pomóc w kaszlu. Weź gorącą kąpiel lub prysznic przed snem.

Spróbuj kropli do nosa. Nie zawsze się sprawdzają, ale przy niektórych katarach mogą pomóc.

Użyj nawilżacza powietrza. Objawy grypopodobne i przeziębienie wysuszają drogi oddechowe i powodują, że stają się surowe. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu – sprawdź wskazówki – aby nie zatrzymywał w sobie pleśni ani bakterii.

Nie pij alkoholu. Pewnie, może to wywołać senność, ale może również spowodować niepożądane budzenie się w nocy. Alkohol może również wysuszyć, nabrzmieć zatokami i źle reagować w połączeniu z lekami na przeziębienie lub grypę. Poczekaj z jego spożyciem, aż poczujesz się lepiej.

Śpij samemu, zapobiegnie to rozprzestrzenieniu się choroby i pozwoli na wygodniejszy sen.

Jaka pozycja do spania jest najlepsza przy katarze?

Jeśli masz katar, może być trudno znaleźć wygodną pozycję do spania. Katar może utrudniać oddychanie, co prowadzi do niewyspania i dyskomfortu. Oto kilka wskazówek dotyczących pozycji do spania, które mogą pomóc złagodzić objawy kataru i poprawić jakość snu:

  1. Śpij z podwyższoną głową. Unoszenie głowy może pomóc zmniejszyć zator nosa i ułatwić oddychanie. Do podwyższenia głowy użyj dodatkowej poduszki lub specjalnie wyprofilowanej poduszki klinowej. Unikaj unoszenia głowy zbyt wysoko, aby nie powodować dodatkowego napięcia w szyi.
  2. Śpij na boku. Śpij na boku, zamiast na plecach lub brzuchu, aby zmniejszyć ryzyko zatorów nosowych. Możesz eksperymentować, śpiąc na jednym czy drugim boku, aby sprawdzić, który jest dla Ciebie najbardziej komfortowy.
  3. Wykorzystaj poduszki do wsparcia. Używaj dodatkowych poduszek do wsparcia ramion, pleców i nóg, aby zmniejszyć nacisk na nos i ułatwić oddychanie.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne
Czytaj więcej

Wpływ wysokości na sen

Niektóre badania wykazały zmiany w strukturze i jakości snu podczas przebywania na dużych wysokościach nad poziomem morza (na…