Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Jak chronić oczy przed komputerem i szybciej zasypiać? f.lux

W literaturze naukowej można znaleźć badania* twierdzące, że tzw. niebieskie światło emitowane przez ekrany komputera, telewizora, telefonu i innych urządzeń elektrycznych ma zły wpływ na jakość naszego snu w nocy i dlatego powinniśmy zaprzestać korzystania z tychże urządzeń przynajmniej na godzinę przez położeniem się spać. Istnieje proste rozwiązanie jak możemy sobie pomóc w walce z niebieskim światłem i polepszyć nasz sen.

To rozwiązanie to program znany pod nazwą f.lux. Jest to darmowa aplikacja dostępna do pobrania na system Windows, Android, iOS i Mac. f.lux zmienia temperaturę barw monitora dostosowując go do aktualnej pory dnia. Możliwe jest oczywiście również ręczne ustawienie barwy kolorów na wybrane godziny lub na cały czas spędzany przed komputerem czy telefonem.

Czym jest temperatura barw ekranu monitora?

W celu lepszego wyjaśnienia zjawiska “temperatury barwowej”:

Światło widzialne składa się z różnych długości fal, które nasze oczy postrzegają jako kolor. Kolory te można przedstawić w skali “temperatury”, mierzonej w stopniach Kelvina (K). W miarę upływu dnia zmienia się temperatura koloru – pomyśl o różnicy między jasnym, czystym porankiem a złotym zachodem słońca.

Ludzie ewoluowali wraz z tymi codziennymi wzorcami światła, rozwijając mechanizmy biologiczne, które wyzwalają sen i stan czuwania. Kiedy światło zaczyna blaknąć w nocy, nasze ciała zaczynają wytwarzać melatoninę, zwaną także “hormonem sennym”.

Gdy zbliża się poranek, światło dzienne staje się sygnałem do zaprzestania produkcji melatoniny, co powoduje, że czujemy się bardziej czujni. To pięknie zrównoważony symbiotyczny związek z naturą. Problem w tym, że nasz styl życia w XXI wieku nie zawsze traktuje tę relację z należytym szacunkiem. 😉

Niebieskie światło, a lepszy sen

Ekrany komputerowe – obejmujące smartfony i tablety – emitują światło w niebieskiej części widma optycznego (spektrum). Nie powoduje to żadnych problemów w ciągu dnia, ale w nocy to niebieskie światło ogranicza produkcję melatoniny. Prostymi słowami, jasne światło z laptopa / iPhone / iPada itp. zaburza nasz cykl dnia i nocy.

W ciągu dnia nie zauważysz żadnej różnicy na ekranie, chyba że wolisz zmienić domyślne ustawienie światła dziennego na 6500K. W miarę zbliżania się zmierzchu ekran stopniowo (po wybraniu ustawienia powolnego) zmienia się w cieplejsze, łatwiejsze dla oka, ustawienie kolorów.

Gdy po raz pierwszy wypróbowałem F.lux, wydawało mi się, że ekran jest trochę bardziej “czerwony”. Zajęło to dzień lub dwa, aby dostosować się do tego nowego odcienia, ale teraz aplikacja jest włączona na moim komputerze przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, a powrót do moich ustawień barw monitora przed F.lux-em byłby prawie niewyobrażalny.

Jeśli chcesz wykonywać prace wrażliwe na kolory, takie jak edycja zdjęć, możesz tymczasowo ominąć aplikację.

Zalety korzystania z f.lux-a

Podsumowując F.lux może pomóc nam:

  • zmniejszyć zmęczenie oczu podczas korzystania z komputera lub tabletu w nocy
  • zwiększyć naszą produktywność, pozwalając pracować później w nocy
  • zmniejszyć stymulację bezsenności, minimalizując efekt “niebieskiego światła” zaburzającego nasz harmonogram snu
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne