Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Spanie z zatyczkami do uszu

Zatyczki do uszu są przydatne w celu zabezpieczenia naszych uszu przed abnormalnymi i głośnymi dźwiękami, np. w pracy, jednak wiele osób korzysta z ich zalet również podczas snu. Dla ludzi z lekkim snem, którzy mieszkają w głośnej części miasta potrafią być wybawieniem. Wśród lekarzy i ekspertów toczy się jednak dyskusja czy bezpiecznie jest używać zatyczek dousznych codziennie do snu.

Spanie z zatyczkami do uszu może znacznie poprawić jakość snu. Dla wielu osób zatyczki do uszu są jedynym sposobem blokowania dźwięków podczas snu, takich jak hałas z pobliskiej autostrady lub chrapiącego partnera.

Jest to o tyle istotne, ponieważ jakość naszego snu ma równie duże znaczenie, co odpowiednia ilość przespanych godzin. Głośne dźwięki potrafią wybudzić nas z fazy głębokiego snu. Ma to trwałe skutki, nawet jeśli budzimy się tylko na kilka sekund. Potrzeba czasu, aby nasze ciało powróciło do fazy głębokiego snu, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wybudzenie się w tej fazie to często 20-40 minut straconego snu najlepszej jakości.

Według badań z 2006 roku (link) regularny, niskiej jakości sen przez dłuższy czas może zwiększyć ryzyko wystąpienia takich przypadłości jak:

  • nadciśnienie krwi
  • udary
  • cukrzyca
  • zawały serca
  • otyłość
  • depresja

W innym raporcie medycznym, z 2012 roku (link) odnotowano, że słabej jakości sen jest również związany ze stanem zapalnym i zmniejszoną funkcją immunologiczną organizmu, które to negatywnie wpływają na zdrowie.

W związku z tym biorąc pod uwagę znaczenie snu dla ogólnego stanu zdrowia, zatyczki do uszu oferują korzyści, które wykraczają daleko poza dobry sen.

Profesjonalne zatyczki do uszu

Osobiście używam stoperów Stanmarka, które są jakby woskowe i łatwo dopasowują się do uszu. Starczają mi zwykle do 2 tygodni codziennego używania.

Jednak jeśli szukasz profesjonalnych zatyczek to możesz wypróbować np. stoperów Alpine SleepDeep, które mają niezłe wykonanie i powinny być lepsze na wielokrotny uzytek.

Efekty uboczne zatyczek do uszu?

Zatyczki do uszu są ogólnie bezpieczne. Jednak mają one kilka potencjalnych skutków ubocznych, szczególnie jeśli używasz ich regularnie.

Po pewnym czasie zatyczki do uszu mogą wepchnąć wosk do ucha do ucha, powodując się jego nagromadzenie. Może to powodować szereg problemów, w tym czasową utratę słuchu i szum w uszach. Aby usunąć wosk, należy użyć kropli do uszu, aby zmiękczyć lub udać się z tym problemem do lekarza.

Zatyczki do uszu mogą również powodować infekcje ucha. Chociaż mogą się zdarzyć z powodu gromadzenia się woskowiny, bakterie rosnące na zatyczkach do uszu również mogą je powodować. Infekcje ucha są często bolesne i mogą powodować trwałe komplikacje, takie jak utrata słuchu, jeśli nie są leczone.

Jakie zatyczki do uszu są najlepsze do snu?

Zatyczki do uszu można podzielić na wentylowane i takie bez wentylacji. Wentylowane zatyczki mają niewielki utwór, który pomaga wyrównać ciśnienie w środku ucha. Są przydatne do latania czy nurkowania, ale niekoniecznie są lepsze od zatyczek niewentylowanych, jeśli chodzi o spanie.

Rodzaje zatyczek można również podzielić na tworzywo, materiał, z którego są zrobione. Są to przede wszystkim:

  • Wosk. Zatyczki woskowe są łatwe do uformowania do każdego rozmiaru i kształtu małżowiny usznej. Są dobrym wyborem zarówno do spania, jak i pływania, ponieważ są wodoodporne.
  • Silikon. Twarde silikonowe zatyczki do uszu mają dodatkową zaletę wielokrotnego użytku, ale zwykle są niewygodne do spania, szczególnie jeśli śpisz z boku. Miękkie silikonowe zatyczki do uszu działają podobnie do woskowych wkładek i zapewniają wygodniejsze dopasowanie. Jednak niektórzy ludzie uważają, że nie są tak skuteczni w blokowaniu dźwięków, jak inne typy.
  • Pianka. Piankowe zatyczki do uszu są najtańszą opcją. Są również miękkie, co sprawia, że ​​są dobrym wyborem do spania. Jednak ich porowaty materiał sprawia, że ​​są dobrym środowiskiem dla bakterii, więc trzeba je często wymieniać. Często używane przy pracy na budowie, wywołują jednak spore ciśnienie w uchu.

Możesz również porozmawiać z lekarzem o wkładkach dousznych wykonywanych na zamówienie. Wiąże się to z utworzeniem formy dla uszu i stworzeniem pary wkładek wielokrotnego użytku dopasowanych do kształtu uszu. Niestandardowe zatyczki do uszu są zazwyczaj droższe i nadal wymagają regularnego czyszczenia. Są również bardzo dobre w blokowaniu wszelkich dźwięków – w tym budzika lub alarmu alarmowego, więc używaj ich z rozwagą. Koszt takich zatyczek do kilkaset złotych w górę.

Gdzie kupić zatyczki do uszu? Warto sprawdzić Ceneo, a także pobliską aptekę – znajdziemy tam tańsze, bardziej jednorazowe opcje, ale też godne uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne