Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Spanie w samochodzie na Islandii – czy się da?

Śpiąc pod gołym niebem, otoczony przez surowe krajobrazy Islandii, jest jednym z najbardziej niezapomnianych doświadczeń, jakie można sobie wyobrazić. Ale czy spanie w samochodzie na Islandii jest legalne, bezpieczne i praktyczne? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Prawo a spanie w samochodzie

Kiedyś, na Islandii można było spać w samochodzie prawie wszędzie. Jednak kilka lat temu prawo uległo zmianie, i teraz można biwakować i spać w samochodzie tylko w wyznaczonych miejscach – na kempingach.

Obecnie zasady związane z campingiem na Islandii są jednak dość restrykcyjne. Istnieje wiele obszarów, w których camping (a co za tym idzie, potencjalnie również spanie w samochodzie) jest zabroniony poza wyznaczonymi miejscami campingowymi. Takie przepisy mają na celu ochronę unikalnego i delikatnego środowiska naturalnego Islandii.

Znalezienie miejsca do spania

Na szczęście, na Islandii jest wiele miejsc campingowych, które są dostosowane do kamperów i samochodów kempingowych. Niektóre z nich są otwarte przez cały rok, a wiele z nich oferuje udogodnienia, takie jak prysznice, łazienki i dostęp do prądu. Camping.info jest doskonałym źródłem informacji na temat dostępnych miejsc na Islandii.

Komfort i bezpieczeństwo

Spanie w samochodzie na Islandii może być wygodne, jeżeli jesteś odpowiednio przygotowany. W zależności od pory roku i warunków pogodowych, będziesz potrzebować ciepłych śpiworów i odpowiedniego ubrania. Pamiętaj, że pogoda na Islandii może szybko się zmienić, dlatego zawsze powinieneś być przygotowany na różne warunki.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa, Islandia jest generalnie bezpiecznym miejscem do podróżowania. Jednak zawsze powinieneś zwracać uwagę na otoczenie, szczególnie jeśli jesteś w odległym miejscu. W razie potrzeby, numer telefonu do islandzkich służb ratowniczych to 112.

Wybór samochodu do spania

Wybierając samochód do kempingowania, musisz rozważyć kilka czynników. Jeśli szukasz najtańszej opcji, to możesz rozważyć wynajęcie używanego samochodu kombi, który nie jest 4×4.

Ta opcja prawdopodobnie zapewni Ci najniższe ceny, ale ograniczy możliwości podróżowania po niektórych drogach. Niektóre trasy na Islandii są odpowiednie tylko dla samochodów 4×4, a podróżowanie takimi drogami zwykłym samochodem kombi może być ryzykowne.

Najtańszy wynajem samochodów można znaleźć na stronie Carrenters.is. To katalog samochodów lokalnych właścicieli, którzy oferują swoje nieużywane samochody (głównie poza sezonem) turystom.

Na stronie Carrenters.is, jak i na klasycznych stronach z samochodami i przyczepami, można oczywiście wybrać inne typy pojazdów.

Często oferowane są samochody typu pickup, takie jak Volkswagon Caddy, SUV-y i vany do spania.

Ceny wynajmu tych pojazdów mogą być nieco wyższe, a należy także liczyć się ze zwiększonym zużyciem paliwa, które może podnieść koszty transportu na Islandii o kilka tysięcy koron (patrz ceny diesla i benzyny).

Na Islandii działa kilka firm wynajmu samochodów, które skupiają się głównie na wynajmie samochodów do kempingu. Znajdziesz tam vany lub mniejsze samochody, które są przystosowane do spania i zazwyczaj mają niezbędne wyposażenie. Takie firmy wynajmu obejmują:

Gdzie rozbić obóz na Islandii?

Jak wspomniano na początku artykułu, na Islandii jest wiele kempingów. Niektóre z nich są otwarte tylko podczas sezonu, dlatego zawsze sprawdź, czy kemping jest otwarty w czasie Twojego pobytu.

Nie zapomnij: Jakie są zasady spania w samochodzie i biwakowania na Islandii?

Główne strony z kempingami na Islandii to Tjalda oraz Nat.is, gdzie znajdziesz listę kempingów na Islandii, które pomogą Ci zaplanować podróż.

Porady dotyczące spania w samochodzie na Islandii

Na Islandii za darmo odkurzymy i umyjemy auto

Może to wydawać się nieoczywiste, ale na Islandii na większości stacji benzynowych dostępne są darmowe myjnie i odkurzacze. Dzięki temu Islandczycy zawsze mają czyste samochody. Jest to niezwykle wygodne, zwłaszcza podczas podróży. Szybkie przemywanie i odkurzanie auta z pewnością zwiększy komfort podróży. Chociaż czasami może się zdarzyć, że odkurzacz jest niedostępny lub zepsuty, myjnie zawsze były dostępne w naszym przypadku.

Spanie w samochodzie na Islandii

Ten temat jest dość interesujący, ponieważ pozwala zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy. Noclegi na Islandii, zwłaszcza w hotelach, mogą być bardzo drogie. Najtańszy pokój z dwoma łóżkami, jaki udało nam się wynająć, kosztował 9000 ISK (około 304 zł na dzień dzisiejszy). Biorąc pod uwagę, że przez 10 dni płaciłbyś średnio około 400 zł, na noclegach musiałbyś wydać 4000 zł.

Jeżeli masz samochód, możesz spać w nim. Jest to świetna opcja ze względu na: A) bezpieczeństwo – żaden wiatr czy deszcz Ci nie straszą, B) dyskrecję – nie rzuca się w oczy, jak z namiotem, C) szybkość poranków – nie musisz nic pakować, wsiadasz do przodu i jedziesz, D) zimne noce – jeśli będzie zimno, zawsze możesz odpalić auto i się dogrzać.

Do tego typu podróży polecamy SUV-a. My jeździliśmy KIA Sportage 4×4 z 2017 roku i sprawdziła się wyśmienicie. Bez problemu pokonaliśmy trasy typu F (patrz – odcinek zamieszczony wyżej).

Nocowanie na dziko autem osobowym

Zgodnie z prawem na Islandii, nocowanie na dziko jest niedozwolone. Możesz się do tego stosować albo nie. My nie stosowaliśmy się do tego i mówimy o tym otwarcie. Dlaczego? Ponieważ wszędzie tam, gdzie zatrzymywaliśmy się na dziko, nie stanowiliśmy zagrożenia dla nikogo, nie zostawialiśmy śmieci, nie hałasowaliśmy, nie niszczyliśmy natury.

Podróż po Islandii od noclegu do noclegu to prawdziwe wyzwanie. Niektóre miejsca są zamknięte, inne nie mają wolnych miejsc, a jeszcze inne kosztują krocie. Rozumiemy potrzebę wspierania lokalnej gospodarki, ale nie czujemy, że musimy bezwzględnie się do tego stosować. Ty musisz sam zdecydować.

Istnieje aplikacja o nazwie park4night, która świetnie sprawdza się w wyszukiwaniu dzikich miejscówek na wyspie. Wielu użytkowników udostępnia tam cenne wskazówki dotyczące dostępności prysznica, elektryczności, cen za kempingi itp.

Porady na zimne noce

Islandia jest krajem o bardzo zmiennym klimacie, a noce mogą być zaskakująco chłodne. Aby zapewnić sobie komfort podczas spania w samochodzie, warto zabrać ze sobą dobrej jakości śpiwór i termiczną odzież. Ciepłe skarpetki, kurtka, czapka i rękawiczki mogą okazać się nieocenione.

Jeśli to możliwe, wynajmij samochód z grzejnikiem, który działa nawet po wyłączeniu silnika (np. Webasto). Dzięki temu nawet w najzimniejsze noce będziesz mógł się dogrzać, nie martwiąc się o zużycie paliwa.

Wybór miejsca do spania w samochodzie

Wybierając miejsce do spania w samochodzie, zawsze miej na uwadze bezpieczeństwo. Unikaj parkowania w niebezpiecznych miejscach, takich jak pobocza ruchliwych dróg czy zbocza wzgórz. Pamiętaj, że niektóre obszary są chronione i nie wolno tam parkować ani nocować.

Wielu podróżników poleca spędzać noce na parkingach przy kempingach, gdzie często można skorzystać z dodatkowych udogodnień, takich jak prysznice czy toalety. Choć kempingi na Islandii nie są tanie, mogą zapewnić dodatkowy komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Przygotuj się na zmienną pogodę

Pogoda na Islandii jest nieprzewidywalna i może szybko się zmieniać. Przygotuj się na wszelkie warunki, od słońca po deszcz i śnieg. Zawsze miej pod ręką odpowiednią odzież i ekwipunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne