Pomagamy lepiej spać. Odpowiadamy na pytania i doradzamy.

Materac kieszeniowy – dla kogo, kiedy warto kupić?

Dobry sen w komfortowych warunkach to podstawa udanego funkcjonowania za dnia – w pracy, szkole i podczas wykonywania domowych obowiązków. Jak zadbać o to, by spało nam się wygodnie, a tym samym by nocny odpoczynek był efektywny? Podstawa to dobry materac, a jak twierdzi wielu użytkowników, najlepszy materac, to materac kieszeniowy.

Materace kieszeniowe – budowa

Omawiany typ materaca jest nowszą odmianą znanych i cenionych materaców sprężynowych. W tym przypadku jednak, każda sprężyna umieszczona jest w osobnej, materiałowej kieszonce. Kieszonki są następnie klejone. Umieszczone w kieszonkach sprężyny nie przemieszczają się, nie zaczepiają ze sobą i nie wydostają się na zewnątrz, co było częstą bolączką w przypadku tradycyjnych materacy sprężynowych.

Sprężyny pracują niezależnie od siebie, reagując indywidualnie na ciężar ciała i dopasowując się do jego kształtu. Nawet wyjątkowo wiercący się obok partner nie jest w stanie nas obudzić, ponieważ umieszczone w kieszonkach sprężyny materaca, reagują na jego ruchy indywidualnie. Warto zaznaczyć – im więcej sprężyn, tym dopasowanie do kształtów ciała jest pełniejsze, a tym samym jest nam wygodniej.

Zalety materaców kieszeniowych

Materace kieszeniowe są więc najodpowiedniejszym typem materaca dla par, chociaż spokojnie można je polecić każdemu. Materac kieszeniowy zazwyczaj ma kilka stref twardości, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa i zapewnia prawidłowe ułożenie ciała. Modele z siedmioma strefami twardości, polecane są osobom, które cierpią na różne dolegliwości związane z kręgosłupem i układem kostno – ruchowym.

Istotną zaletą tych materaców jest również fakt, że w odróżnieniu od zwykłych, sprężynowych materaców, są bezgłośne. Materiał pomiędzy sprężynami skutecznie tłumi i zapobiega skrzypieniu. Materace kieszeniowe są również bardzo trwałe, o wiele trwalsze, niż zwykłe materace sprężynowe. Na bazie z kieszonek ze sprężynami, można też ułożyć praktycznie każde poszycie – piankę, lateks, czy kokos.

Czy materace kieszeniowe mają wady?

Takie pytanie nasuwa się właściwie samo, kiedy słyszymy o tak licznych zaletach tego typu materaców – czy materace kieszeniowe mają w ogóle jakieś wady? Tak – cenę.

Odpowiednio do jakości, „kieszonkowce” są niestety wyraźnie droższe od materaców sprężynowych starszego typu. Biorąc jednak pod uwagę zarówno większą trwałość, jak i ich wygodę oraz funkcjonalność należy stwierdzić, ze po prostu są warte swojej wyższej ceny.

Niektórzy jako wadę materaców kieszeniowych, wymieniają również zbyt dużą miękkość. To jest jednak raczej kwestia właściwego wyboru modelu o odpowiedniej twardości, niż wada wynikająca z konstrukcji, czy z materiałów użytych w przypadku konkretnego modelu.

Pewnego rodzaju wadą, nie wpływającą jednak w żaden sposób na komfort użytkowania materaca kieszonkowego, jest jego ciężar w porównaniu na przykład z materacem piankowym. Powiedzmy sobie jednak szczerze – jak często przenosi się materac? Jeśli nawet stanowi to dla osób starszych, czy samotnych problem, w celu odwrócenia, czy przeniesienia materaca, zawsze można poprosić kogoś o pomoc. Na pewno nie jest to dobry powód, żeby rezygnować z tak wyraźnego komfortu i trwałości materaca.

Pamiętajmy – dobry sen, to dobry dzień. Po prostu warto jest zainwestować zarówno w wygodne i estetyczne łóżko, jak też przede wszystkim w materac. Materace kieszeniowe, polecane każdemu pod warunkiem doboru odpowiedniej twardości, to naprawdę świetna inwestycja w siebie, a mówiąc ściślej w nasz komfortowy wypoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne