Sen jest najzdrowszym i najlepszym lekarstwem na różne schorzenia. Jest jednak jeden warunek – musi on odbywać się w naturalnej i komfortowej dla zdrowia pozycji. Wbrew pozorom, w wielu schorzeniach (nawet tych zwykłych, codziennych) to, w jakiej pozycji śpimy ma ogromne znaczenie w kontekście naszego wyleczenia.

Jak zatem spać, by wyeliminować zgagę, ból pleców (kręgosłupa), bądź kłopoty z zatokami? Najlepiej… przeczytać poniższy poradnik. Czasami niewielka zmiana w sennych przyzwyczajeniach, może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Masz problem z zatokami? Śpij na boku z… poduszką

Gdy męczą Cię zatoki, najgorsze co może Cię spotkać, to sen na wznak (na plecach). Wtedy z upływem kolejnych godzin, wydzielina znajdująca się w Twoich zatokach powoli przesuwa się do Twego gardła i stopniowo twardnieje. Zaraz po przebudzeniu będziesz więc odczuwał charakterystyczne duszenie, a w niektórych sytuacjach ból, wynikający z osadzania się w gardle wspomnianej substancji. Jak sobie z tym poradzić?

W takiej sytuacji najlepszą opcją będzie spanie na boku, z dodatkową poduszką pod głową. Dzięki temu, wydzielina w naturalny sposób spłynie w dół. W ten sposób pozbędziesz się problemu z zatkanymi drogami oddechowymi.

Jak spać, gdy boli kręgosłup?

Bóle kręgosłupa mogą być wywołane przez szereg czynników, związanych nie tylko z ogólnym przemęczeniem organizmu, ale przede wszystkim – z nieodpowiednimi przyzwyczajeniami dotyczącymi spania. Jaka pozycja będzie w tej sytuacji najlepsza?

Jeśli boli Cię kręgosłup, połóż się na boku i jednocześnie włóż pomiędzy nogi jedną a najlepiej dwie poduszki. W ten sposób unikniesz napięcia, pomiędzy stawami biodrowymi a resztą kręgosłupa. Nie zapominaj również o tym, że spanie na boku sprawia, że Twój kręgosłup znajduje się w naturalnej pozycji, co minimalizuje niebezpieczne oddziaływania, generujące wspomniany ból.

Pozbądź się zgagi w trakcie snu

Bardzo często podczas spania potęgują się stany związane z odczuwaniem zgagi. Ten nieprzyjemny stan związany jest między innymi z niedomykaniem się dolnego zwieracza przełyku, przez co przenikają do niego kwasy z okolic żołądka. Jak spać, by zminimalizować to nieprzyjemne zjawisko?

Przede wszystkim połóż się na boku. Dzięki temu, wspomniany zwieracz będzie jeszcze lepiej dociśnięty, co oczywiście przedłoży się na zminimalizowanie efektu zgagi.

Jak spać z bólem żuchwy?

Wiele osób cierpi na genetyczne schorzenie zwane bruksizmem. Polega ono na notorycznym zgrzytaniu zębami podczas snu, wywołanym wciąż zaciskającą się żuchwą. Jest to niebezpieczne schorzenie, które z biegiem czasu może doprowadzić do deformacji tego organu.

Jak spać, gdy boli żuchwa? Najlepszym rozwiązaniem jest włożenie poduszki bezpośrednio pod szyję, przy jednoczesnym zasypianiu na plecach. W ten sposób naturalnie rozluźnimy mięśnie żuchwy, co rzecz jasna przedłoży się na ograniczenie skutków tego schorzenia.

Jak spać, gdy… nic nie boli?

Gdy nic Cię nie boli (zwłaszcza podczas snu) to koniecznie staraj się utrzymać ten stan. Oprócz codziennej profilaktyki, dobrą praktyką będzie spanie na boku (a jakże!) z lekko podkurczonymi nogami. Poza tym nie zapominaj o trzymaniu rąk przed sobą, w lekko ugiętej pozycji. No i – jeśli nie sprawia Ci to trudności – trzymaj poduszkę pomiędzy nogami, dla profilaktycznego odciążenia kręgosłupa.

Podsumowując, najlepsze pozycje do spania to te, które pozwalają na wyeliminowanie poszczególnych schorzeń a w konsekwencji – na zdrowy i efektywny sen. Nic tak bowiem nie wpływa na stan naszego samopoczucia, jak męcząca noc i brak snu.