Usuwanie śladów krwi z materaca nie jest proste, głównie ze względu na organiczne pochodzenie zabrudzenia. Niemniej istnieją sprawdzone metody, które dają dużą szansę usunięcia ich z danej powierzchni.
Od czego zacząć czyszczenie materaca z krwi?
Plamy z krwi najlepiej usuwa się możliwie najwcześniej od momentu ich pojawienia się na danej powierzchni. Optymalnym rozwiązaniem jest zimna woda. Wbrew pozorom nie stosujemy wody gorącej, gdyż wpływa ona na utrwalenie plamy. Na tym etapie nie trzeba stosować żadnych zaawansowanych środków chemicznych. Wręcz przeciwnie – namoczona plama powinna sama się usunąć już po kilkunastokrotnym pocieraniu.
Sól i soda oczyszczona
Powyższy sposób wcale nie musi się sprawdzić. Jeśli zimna woda i przecieranie nie pomogą, można tak namoczoną plamę posypać solą, bądź sodą oczyszczoną i pozostawić na kilkanaście minut.
Mimo, że powyższe metody należą do prostych, ich zastosowanie na powierzchni materaca nie zawsze jest możliwe. Poniżej kilka metod, dedykowanych tej specyficznej powierzchni.
1. Mieszanina wody i soli – dobrym pomysłem jest własnoręczne stworzenie mieszaniny wody i soli o konsystencji pasty. Zmniejsza ona ryzyko namoczenia materaca. Ponadto, dzięki specyficznym właściwościom, znacznie lepiej utrzyma się ona na powierzchni materaca, niż klasyczny, wodny roztwór. Po zastosowaniu i obeschnięciu pasty, materac należy rzecz jasna odkurzyć.
2. Odplamiacze w sprayu – zastosowanie odplamiacza w sprayu znacznie minimalizuje ryzyko zawilgocenia materaca. Zawsze jednak pamiętajmy, że jego odpowiednie suszenie będzie konieczne nawet i przy tej metodzie.
3. Soda na sucho – jeśli mamy do czynienia ze starą plamą krwi, dobrą praktyką jest zastosowanie sody w proszku, bez użycia wody. Wystarczy posypać nią plamę a następnie intensywnie wcierać i pozostawić na kilkanaście godzin. W ten sposób choć częściowo wybielimy plamę.
4. Roztwór octu i wody – w celu usunięcia plam krwi z materaca, można zastosować roztwór octu i wody. Najlepiej zmieszać go w proporcjach 4/5 wody i 1/5 octu. Ze względu na to, że ocet jest naturalną substancją o właściwościach antybakteryjnych, doskonale poradzi on sobie z proteinami, zawartymi w plamie.
5. Płyn do mycia naczyń – można też zastosować bardziej klasyczne rozwiązanie, czyli standardowy płyn do mycia naczyń. Wystarczy stworzyć mieszaninę z dużej ilości detergentu a następnie tak przygotowaną mieszaninę nałożyć na plamę. Pozostawienie jej na kilkadziesiąt minut sprawi, że plamy krwi zaczną się stopniowo wchłaniać do mieszaniny. Jej działanie można stopniowo “wspomóc”, wcierając ją do powierzchni materaca.
Jeśli powyższe metody nie sprawdzą się, zawsze można sięgnąć po bardziej specjalistyczne i – niestety – inwazyjne środki chemiczne. Niezależnie jednak od wybranej metody, zaleca się jej zastosowanie najpierw na niewielkim fragmencie materaca, w celu wypróbowania jej skuteczności i efektów działania.
Przy zastosowaniu profesjonalnych środków czyszczących, warto też zwrócić uwagę na ich sposób wykorzystania i rodzaj powierzchni, na który mogą być nakładane.